Poliüretan Zemin Kaplama Hakkında Faydalı Bilgiler

Poliüretan Zemin Kaplama Hakkında Faydalı Bilgiler

Poliüretan Zemin Kaplama Hakkında Faydalı Bilgiler

Genel olarak epoksiler, ticari ve endüstriyel alanlar için en popüler zemin kaplamalarından biri olmasına rağmen, üretan zemin kaplama (veya poliüretan zemin kaplama), yüksek kaliteli bir zemin kaplaması söz konusu olduğunda hala birçok kişi tarafından en güvenilir ve ekonomik seçim olarak kabul edilmektedir. Üretan zemin kaplaması çizilmeye, darbeye ve aşınmaya daha iyi dayanabildiğinden, kuruluşunuzda hangi zemin kaplamasının kullanılacağını düşünürken yine de önemli bir seçimdir.

Üretan ve Poliüretan Kaplama Arasındaki Fark Nedir?

Poliüretanlar, karbamatlar adı verilen kimyasal bir bileşik grubuna organik olarak bağlı polimerlerdir. Poliüretanlar, bu karbamat gruplarının herhangi bir sayısı ile polimerize olabilir ve farklı düzeylerde kimyasal, nem ve bakteri koruması sağlar. Etil karbamat (Üretan), poliüretanlarla hiçbir ilgisi olmayan, yiyecek ve alkollü içeceklerin potansiyel kanserojen bileşeni olan şeker türevidir. Etil karbamat aslında bir karabamik asit esteridir ve herhangi bir poliüretanın imalatına dahil değildir.

Zemin kaplama ürünlerinin imalatı ve montajından bahsederken “Üretan” terimi “Poliüretan” terimi ile eş anlamlı olarak kullanılmaktadır. Her iki terim de esnek, toksik olmayan zemin kaplamaları üreten polimerleştirici bir karabamik bileşiğe karşılık gelir.

Poliüretan Kaplama veya Üretan Zemin Kaplaması Nedir?

Bir poliüretan kaplama (veya üretan zemin kaplaması), parlaklığı ve uzun ömürlülüğü ile bilinen, oldukça esnek, aşınmaya karşı oldukça dirençli bir zemin kaplamasıdır. 1937’de IG Farbin tarafından geliştirilen poliüretan kaplamalar Dünya Savaşı uçaklarında da sınırlı ölçekte kullanıldılar.

Şu anda, Poliüretan zeminler ve üretan zemin kaplaması, bina ve mimari planlamada tarihsel olarak en çok kullanılan ürünlerden biridir. Poliüretan zeminler çok esnek olduğundan, yüksek düzeyde yaya trafiğine ve büyük makine kullanımına izin verir. Ek olarak, poliüretan zeminler esnek yapıları nedeniyle ekstra düzeyde aşınma direnci sağlar ve cam, kum veya beton gibi aşındırıcı maddelerle temas etse bile parlak ve yeni görünümlü kalır.

Poliüretan Zemin Kaplaması’nın Dezavantajları Var mı ?

Üretan zemin kaplamasının hala popüler bir seçim olmasının birçok nedeni olsa da, birkaç dezavantajı vardır. Bu kadar kalın bir bileşik olduğundan, homojen olmayan kalınlık ve topaklanmayı önlemek için çok ince katlar halinde uygulanmalıdır. Ek olarak, bir poliüretan zemin perdahının bu kadar ince bir tabaka halinde uygulanması gerektiğinden, bir epoksi veya epoksi harç sistemi kadar altta yatan yüzeydeki kusurları da kapatmayacaktır. Bu durumda, önce bir epoksi astar tabakasının üstüne poliüretan kaplama yapılması daha iyidir.

 

 

Poliüretan Kaplamaların Kullanım Alanları Nelerdir?
Üretan kaplamalar çok esnek ve çizilmeye karşı dayanıklı olduğundan, büyük makinelerin barındırılacağı depolar ve endüstriyel kompleksler için mükemmel seçimlerdir. Ayrıca, poliüretan kaplamalar hayvan patileri üzerinde yumuşaktır, bu nedenle veterinerlik laboratuvarları ve hayvan laboratuvarı tesisleri için iyi bir seçimdir. Son olarak, üretan kaplamalar çok dayanıklı ve parlak olduğundan, mükemmel showroom zeminleri bu ürünlerle kaplanır.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Related Posts